klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa wydaje się niezbędnym wyposażeniem każdego nowoczesnego auta. Jednak aby być pewnym jej sprawnego działania, konieczne jest poddanie jej okresowemu przeglądowi.

Dzieje się tak z wielu powodów. Klimatyzacja narażona jest przede wszystkim na wszelkiego rodzaju drgania pojazdu, jak również częste zmiany warunków pracy. Jeżeli w porę nie odwiedzimy serwisu, narażamy ją na szereg uszkodzeń oraz ryzyko wycieków. Jakiekolwiek usterki klimatyzacji powodują coraz bardziej oporne chłodzenie wnętrza pojazdu oraz są odpowiedzialne m.in. za zatarcia sprężarki klimatyzacji. To z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem związanym z naprawą. Podejmując decyzję o przeglądzie klimatyzacji w warsztacie samochodowym, warto wiedzieć, jak w fachowy sposób sprawdzić jej działanie.

Po pierwsze konieczna może okazać się wymiana filtra kabinowego. Jest to o tyle istotne, gdyż po okresie dość intensywnej zimy może się on okazać dość mocno zanieczyszczony (kurz, liście, błoto).

Więcej ...

mechanik przy pracy

Każdy kierowca, któremu padł alternator chciałby, aby naprawa była dokonana szybko, solidnie i oczywiście za rozsądne pieniądze.Aby podjąć właściwą decyzję - naprawiać alternator, czy kupować, należy brać pod uwagę następujące kryteria : cena i czas, jakość.

 Cena i czas

Pierwsze kroki warto skierować do dobrego elektryka. Zweryfikuje nasze podejrzenia co do niesprawności alternatora, zaproponuje cenę za naprawę i określi jej czas. Pamiętaj: zapisz numer umieszczony na starym alternatorze – może się przydać.

Z decyzją warto wstrzymać się jeszcze jakiś czas i wykorzystać go na poszukanie potrzebnego Ci alternatora w okolicznych  sklepach, serwisach i w internecie (tu oprócz modelu auta, silnika i roku produkcji przydadzą się się spisane wcześniej numery).

Sklepy internetowe, oferują duży wybór alternatorów nowych i regenerowanych. Czasami może się zdarzyć sytuacja, że na stronach sklepu nie ma alternatora, którego szukasz lub masz wątpliwości czy ten, który jest oferowany będzie pasował do twojego auta. W takim wypadku skontaktuj się ze sklepem, najlepiej telefonicznie i podaj spisane wcześniej numery. Ceny w sklepach internetowych są zwykle znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych i serwisach. Otrzymaną ofertę (cena, czas dostawy i warunki gwarancji ) porównaj z opcją naprawy u elektryka. 

Więcej ...

wybieramy alarm samochodowy

Problemy z rozruchem współczesnego silnika wysokoprężnego w niskich temperaturach. Wpływ jakości osprzętu i instalacji elektrycznej na rozruch silnika. Kilka słów o sterowaniu elektronicznym silnika wysokoprężnego.

Współczesny silnik wysokoprężny dzięki rozbudowanej elektronice łatwo uruchamia się przy niskich temperaturach. Musimy jednak pamiętać, że łatwość „palenia" zależy od stanu technicznego nie tylko samego silnika, ale i osprzętu, stanu instalacji elektrycznej, akumulatora, czystości filtrów paliwa, szczelności  przewodów paliwowych, a także jakości serwisu.

Żeby silnik wysokoprężny mógł podjąć pracę, zassane do cylindra powietrze musi zostać sprężone tak, aby wytworzona podczas ssania temperatura zapaliła dawkę paliwa „wstrzykniętą" przez wtryskiwacz. Tu trzeba dodać, ze świece żarowe służą do podgrzania „ładunku" to jest dawki paliwa i sprężonego powietrza, a nie do zapłonu, jak to ma miejsce w silnikach benzynowych. Niesprawne świece żarowe mogą być odpowiedzialne za problemy z rozruchem, czy dymienie w początkowej fazie pracy. Niesprawność współczesnych świec żarowych bardzo trudno jest sprawdzić „domowym sposobem".

Do sprawnego zapłonu potrzeba  także odpowiedniej energii sprężania - za to odpowiedzialna jest instalacja elektryczna, akumulator i rozrusznik. Istnieje nikła szansa na „odpalenie" jeśli nasz silnik jedynie przeskakuje przez kompresje.

Więcej ...